خانه‌هایی بر آب/ماجرای تخلفات برخی از استادکاران و مهندسان ناظر

شهرضا – تخلفات در حوزه ساختمان سازی و معماری از آن دست تخلفاتی است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت زیرا بناهایی که همه ما در آن زندگی می‌کنیم و یا امور روزانه خود را در آن انجام می‌دهیم، ارتباط مستقیم با جان و سرمایه ما دارند.

:::آرشیو:::


کد : 1717

خانه‌هایی بر آب/ماجرای تخلفات برخی از استادکاران و مهندسان ناظر 

شهرضا – تخلفات در حوزه ساختمان سازی و معماری از آن دست تخلفاتی است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت زیرا بناهایی که همه ما در آن زندگی می‌کنیم و یا امور روزانه خود را در آن انجام می‌دهیم، ارتباط مستقیم با جان و سرمایه ما دارند.

 

به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان شهرضا، وقوع تخلفات حوزه ساختمان سازی خبرساز بوده است، انتشار اخباری مبنی بر ریزش ساختمان ها و آتش سوزی در آنها و آثار و تبعات جانی و مالی ناشی از اینگونه حوادث همواره برای مردم مهم بوده و پیگیر اخبار آن هستند.
اما سؤال اساسی این است که «چگونه می‌توان از تخلفات ساختمانی جلوگیری کرد؟»
سعید رحمانی دانش آموخته عمران در این باره به خبرنگار ایمنا از شهرستان شهرضا گفت: اگر بخواهیم تخلفات ساختمانی را دسته بندی کنیم، بخشی از این تخلفات هرگز نباید اتفاق بیفتد زیرا وقوع آن ها برابر با هدر رفتن سرمایه‌های ملی است، مثلاً کاستن از تعداد و شماره میلگردهای مصرفی در ستون‌ها و سقف‌ها، یا استفاده از بتن بی کیفیت و دستی برای قسمتهای اصلی سازه مثل ستون، دیوار برشی و سقف یا عدم جوشکاری مناسب که اصلاً نباید اجازه وقوع چنین اتفاقی را داد.
 وی اظهار کرد: گزارش دادن این تخلفات هرچند باعث توقف کار و تبعات بعدی قانونی آن می‌شود ولی در نهایت باید آن قسمت تخریب یا مقاوم سازی شود چون استمرار این وضعیت در نهایت باعث هدر رفت مصالح و سرمایه‌های ملی می‌شود.
این دانش آموخته عمرانی بیان کرد: بخش دیگری از تخلفات ساختمانی هستند که شامل تغییراتی می‌شوند که خودشان خیلی مهم نیستند ولی نشان از وقوع یک تخلف است، مثلاً اجرای میلگرد انتظار برای ستونهای طبقه آخر به نیت اجرای طبقه اضافه یا تیرچه گذاری یا اجرای میلگرد انتظار در طرفین پاسیو به نیّت پوشاندن یا کوچک کردن پاسیو یا بلند گرفتن بیش از حد معمول سقف طبقه همکف به نیّت مسکونی کردن یا تجاری کردن واحد همکف.
رحمانی اضافه کرد: این تغییرات را باید حداقل به صورت توضیحات در گزارش مرحله‌ای به اطلّاع شهرداری رسانده شود و از شهرداری بخواهیم که مورد را بررسی کند.
وی ادامه داد: بخشی از تخلفات ساختمانی هم وجود دارد که شهرداری با پرداخت جریمه از آن می گذرد که اینگونه تخلفات هم دو گروه هستند، تخلفاتی که نیاز به اعمال تغییرات سازه‌ای دارند و تخلفاتی که نیاز به اعمال اینگونه تغییرات ندارند؛ مثلاً اضافه کردن طبقه جدید یا پوشاندن پاسیو در صورتی که سایر شرایط معماری و آتش نشانی رعیات شود با پرداخت عوارض به شهرداری قابل انجام است البته یک شرط دیگر هم دارد و آن اینکه سازه طرح نیز جوابگوی بارگذاری اضافه باشد.
این مهندس عمرانی گفت: معمولاً در صورتی که مالک از ابتدا به دنبال گرفتن اضافه طبقه باشد از محاسب می‌خواهد که سازه را بر اساس همان یک طبقه اضافه طراحی کند، البته در نظر داشته باشید در هر ساختمانی اینها امکان پذیر نیست، مثلاً اگر ضوابط آتش نشانی مثل نور طبیعی برای راه پله میسر نباشد آتش نشانی به هیچ عنوان اجازه ساخت طبقه ششم را نخواهد داد.
رحمانی عنوان کرد: تخلفاتی هم وجود دارد که مشکلی برای ساختمان از لحاظ سازه ای ایجاد نمی‌کنند ولی از لحاظ معماری به هیچ وجه شهرداری قابل قبول نیست حتی با پرداخت جریمه سنگین.
وی بیان کرد: تغییر جانمایی فضاها در داخل واحد مسکونی یک امر عادی است، البته به شرطی که الزامات نورگیری و تهویه رعایت شود، اگر تغییرات منجر به این شود که یک اتاق بدون نور بماند به ضرر خود مالک است. چون در سَنَد به عنوان انباری داخل واحد محسوب شده و از متراژ مفید کسر می شود.
اینها بخشی از مهمترین تخلفات ساختمانی بود که در ساختمانها و بناهای مختلف ممکن است ایجاد شود.
گرانی مصالح و پایین بودن هزینه نظارت، بلای جان صنعت ساختمان سازی
یوسف باقری – دانش آموخته عمران در این باره اظهار کرد: اگر قرار باشد تا تخلفی از آیین نامه ساخت و سازصورت بگیرد، معمولاً نقشه‌ها ۲ بار طراحی می‌شوند،‎ یک‌بار ‎به نام «نقشه طراحی» برای ارائه به نظام مهندسی و کسب مجوز و یک بار به نام«نقشه اجرایی» که عموما دارای تخلفاتی از قوانین آیین‌نامه است و بار مالی کمتری برای سازنده دارد و ساختمان طبق نقشه دوم ساخته می‌شود.
باقری اذعان کرد: هرچند سازمان نظام مهندسی فردی را به عنوان «مهندس ناظر» برای جلوگیری از تخلفات ساختمانی می‌گمارد، اما در برخی موارد به دلیل تعداد کم دفعات مراجعه مهندس ناظر به محل ساخت و ساز که نهایتا ۵ آیتم را بررسی می‌کند و عملاً راه برای اجرای نقشه دوم که پر از تخلفات است، باز می‌شود؛ البته باید توجه داشته باشیم که تعرفه بسیار کم نظارت، در بسیاری موارد مانع تعداد مراجعه‌های بیشتر می‌شود.
وی ادامه داد: در ساختمان‌های با متراژ بالا حضور «مهندس مجری» که نقش نظارتی را دارد لازم است، اما در برخی موارد مهندسان مجری نیز نظارت ضعیفی دارند و در محل اجرای پروژه حاضر نمی‌شوند، یعنی عملاً ساختمان بنا به دلخواه کارفرما و با توجه به توان مالی او ساخته می‌شود، نه به صورت مهندسی شده.
این مهندس عمران تصریح کرد: البته نوسان‌های بسیار زیاد قیمت انواع مصالح ساختمانی و دستمزد بالای استادکاران که گاهی از تعرفه‌های مهندسان نظام‌مهندسی هم بالاتر است، سبب افزایش هزینه ساختمان‌سازی و مقرون به صرفه نبودن آن می‌شود که این موضوع در نهایت سبب می‌شود تا کارفرما و ساختمان‌ساز دست به تخلفات عدیده‌ای برای جبران ضررهای مالی خود بزنند.
لزوم نظارت مستمر شهرداری و آتش نشانی بر ایمنی ساختمانها
این سخنان در حالی است که مجتبی فخاری – رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهرضا در جلسه «کمیته امینی» ای نسازمان با تأکید بر ضرورت نظارت و بازرسی بر اجرای هرنوع پروژه عمرانی در این شهرستان، عنوان کرد: حفظ جان مردم مهمترین اولویت است و نمی‌توان این مسأله را با سود و زیانهای مادی مقایسه کرد.
وی ادامه داد: نصب سیستمهای هشدار و اطفاء حریق و رعایت اصول مهندسی و معماری در ساختمان سازی باید با جدیت از سوی مهندسان ناظر در شهرستان پیگیری شود و شهرداری و سازمان آتش نشانی نیز بر مجموعه این اقدامات نظارت مستمر و جدی دارد.
رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهرضا گفت: همه نصابان سیستم اعلام و اطفاء حریق در شهرستان باید بر اساس ضوابط آتش نشانی شهرستان عمل کنند و با ارائه گواهی معتبر، وجاهت قانونی و ضمانت عملکرد نمایندگی خود را ثابت کنند.
فخاری اضافه کرد: اتاق اصناف شهرستان در زمینه نظارت بر عملکرد واحدهای صنفی توزیع کننده وسایل اطفاء حریق سهم بسیار قابل توجهی بر عهده دارد و لازم است طبق ضوابط قانونی در این زمینه عمل شود.
ابراهیم سبزواری – رییس اتاق اصناف شهرضا نیز در این زمینه اظهار کرد: با حضور یکی از مهندسان ناظر شهرستان همه واحدهای صنفی شهرستان از نظر تجهیز به سیستم هشدار و اطفاء حریق بررسی می‌شوند.
وی ادامه داد: بهترین اقدام برای جلب همکاری مردم در راستای اجرای اصول فنی و مهندسی در ساختمان سازی، اطلاع رسانی از طریق روزنامه‌ها و خبرگزاریها است تا به این وسیله آگاهی عمومی افزایش یافته و مردم با میل و رغبت برای اجرای قانون اقدام کنند.
رییس اتاق اصناف شهرضا اذعان کرد: متأسفانه فعالیت سنتی و بدون برنامه در بسیاری موارد مشکلاتی را به همراه دارد، اما تنها راه جلوگیری از این وضعیت، اطلاع رسانی مستمر است.
سبزواری گفت: اعمال تغییرات در نقشه ساختمانها توسط استادکاران با مشورت کارفرما و بدون نظارت مهندس با این توجیه اینگونه اقدامات منجر به کاهش هزینه ساخت بنا می‌شود، نادرست است و عواقب ناگواری را به همراه دارد.

 

تصاویر مربوط به خبر