شهردار شهرضا در مراسم جشن درخت کاری گفت: شهرضا در ردیف 20 شهر نخست کشور بوده است و .....

:::آرشیو:::


کد : 1725

شهردار شهرضا مطرح کرد:
شهرضا در ردیف نخستین شهرهای ایران/تلاش شهرداری برای صیانت از فرهنگ اصیل مردم
شهرضا – شهردار شهرضا گفت: شهرضا در ردیف 20 شهر نخست کشور بوده است که قبل از پهلوی اول دارای شهرداری شده است، فرهنگ اصیل، معماری سنتی و آداب و روسم کهن مردم این دیار مجموعه‌ای بی نظیر از  فرهنگ ایرانی اسلامی را ایجاد کرده که طرحهای فرهنگی و اجتماعی شهرداری نیز در راستای حفظ و معرفی آن است.
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان شهرضا، رحیم جافری در مراسم «جشن درختکاری» که در مجموعه فرهنگی تفریحی باغ بانوان شهرداری شهرضا برگزار شد، عنوان کرد: درختکاری از جمله سنتهای پسندیده‌ای است که بارها در روایات اسلامی مورد تأکید و سفارش قرار گرفته و سیره عملی ائمه (ع) نیز بر همین اساس قرار داشته است.
وی اظهار کرد: درختکاری و توسعه فضای سبز از نظر علمی و در تحقیقات دانشمندان نیز به اثبات رسیده است، توسعه جنگلها و حفظ مراتع از خطر نابودی ارتباط مستقیمی با کیفیت زندگی و حیات بشر دارد.
شهردار شهرضا با اشاره به انتخاب 15 تا 22 اسفندماه هر سال به عنوان هفته منابع طبیعی، بیان کرد: این هفته فرصتی است تا افراد با اهمیت درخت، فضای سبز و مراتع در زندگی بشر آشنا و با مخاطرات فراروی زندگی بشر در صورت نابودی پوشش گیاهی آشنا شوند.
جافری ادامه داد: درختکاری که بر اساس یک سنت دیرینه در کشور انجام می‌شود در واقع روز موعود و زمان بررسی نتیجه اعمال بشر را به یاد انسان می‌آورد.
وی اضافه کرد: هفته منابع طبیعی و روز درختکاری باید زمینه ایجاد تغییر در نگرش، بینش و شخصیت افراد را ایجاد کرده و نوعی فرهنگسازی عمومی برای ترویج درختکاری را ایجاد کند.
شهردار شهرضا در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: کورش کبیر نیز بر ضرورت توجه به درخت تأکید داشت، در آیین زرتشت نیز ایرانیان همزمان با تولد فرزندشان یک درخت می‌کاشتند و با پرورش فرزند به تربیت نهال کاشته شده نیز اقدام می‌کردند و به خوش یُمن بودن این اقدام، عقدیه داشتند.
جافری عنوان کرد: مرور روایات اسلامی و بررسی اسناد تاریخی نشان می‌دهد که پیامبر اسلام (ص) بر ضرورت توسعه فضای سبز و کاشت درختان تأکید داشتند و در زمان تصرف سرزمینهای دیگر به سربازان سفارش می‌کردند که از تخریب جنگلها و مراتع خودداری کنند.
وی اظهار کرد: حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه بارها به اعتقاد ایرانیان به کاشت درخت اشاره کرده و در جای جای این اثر کهن، نمونه‌هایی از این مسئله را ذکر کرده است.
جافری بیان کرد: در دنیا سبکهای مختلفی برای احداث باغ وجود دارد که از آن جمله می‌توان به سبکهای ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی اشاره کرد و باغات ایرانی نیز سبک مخصوصی است که با ویژگیهایی چون معابر عمود بر هم و جویبارهای روان، در شمار سبکهای احداث باغ در جهان قرار دارد.
وی ادامه داد: در حدیثی شکستن شاخه درختان به منزله شکستن بال پرندگان دانسته شده و همین مسئله با تأثیر مستقیم بر فرهنگ ایرانی باعث شده تا ایرانیان همواره برای درختان به ویژه انواع مثر آن، ارزش و اهمیت زیادی قائل باشند.
شهردار شهرضا اضافه کرد: بررسی سیره سایر ائمه معصومین (ع) نیز نشان می‌دهد که ایشان نیز بر اهمیت کاشت درخت کسب درآمد حلال از طریق کشاورزی اهتمام ویژه داشتند.
جافری در بخش دیگری از سخنن خود، گفت: مجموعه آنچه از ارزش و اهمیت درختکاری در روایات اسلامی و آیات قرآن و آداب و سنن ایرانیان درباره اهمیت درختکاری ذکر شد، پشتوانه‌ای بزرگ و قابل توجه را در فرهنگ ما ایجاد کرده تا با توجه به وجود بحرانهایی نظیر خشکسالی و آلاینده‌های زیست محیطی برای حفظ فضای سبز کوشا باشیم.
زنگ خطر تخریب محیط زیست به صدا درآمده است
وی عنوان کرد: در گذشته آلودگیهای زیست محیطی به اندازه امروز نبود، زنگ خطر تخریب محیط زیست به صدا درآمده و بحرانهایی همانند خشکسالی و ریزگردها به دلیل فقر پوشش گیاهی و تخریب مراتع و جنگلها، بلای جای انسانها شده است.
شهردار شهرضا اظهار کرد: آثار و بقایای برجای مانده از گذشته نشان می‌دهد که شهرضا در گذشته دارای جنگلهای وسیع و پوشش گیاهی غنی بوده است که سابقه بارندگیهای گسترده در منطقه نیز این نظر را تأیید می‌کند، اما متأسفانه اتخاذ رویه‌های غلط در زمانهای گذشته که باعث تخریب محیط زیست بوده باعث ایجاد چنین وضعیتی شده است.
جافری بیان کرد: ادامه روند تخریب مراتع و جنگلها در شهرضا آینده خطرناکی را برای همه ما گوشزد می‌کند و به همین دلیل لازم است با استفاده از همه امکانات موجود در بخشهای اجرایی و دولتی و استفاده از توان مردمی برای احیای مراتع و جنگلها در منطقه اقدام کنیم.
باغ موزه‌، جلوه‌ای از فرهنگ و تمدن کهن مردم شهرضا

وی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: در سال گذشته با مدیریت مناسب آب موجود در بخش فضای سبز شهری، تابستان را به خوبی پشت سر گذاشتیم و امسال نیز با کاشت درختان مقاوم در برابر خشکسالی و  کم نیاز به آب به ویژه در مناطقی همچون بلوار آیت الله طالقانی، بلوار حکیم قشقایی و مجموعه فرهنگی تفریحی باغ بانوان، فضای سبز پایداری در شهر ایجاد شده است.
شهردار شهرضا با اشاره به ایجاد امکانات و تأسیسات گسترده برای رفاه حال بانوان در مجموعه فرهنگی تفریحی باغ بانوان این شهرداری، عنوان کرد: در این مجموعه که به زودی افتتاح خواهد شد، عناصر گیاهی عمدتاً مثمر و مقاوم در برابر خشکی با توپوگرافی زیبا در کنار بخشهایی همچون آمفی تأتر و پیست درچرخه سواری اختصاصی بانوان ایجاد خواهد شد.
وی در ادامه این مطلب افزود: در ایجاد مجموعه باغ بانوان شهرداری از مصالح بومی و سنتی همچون کاهگل استفاده شد تا ساختار و توپوگرافی محل بر اساس آنچه که با روح و روان انسانها سازگار است، شکل بگیرد.
شهردار شهرضا همچنین با اشاره به اجرای طرح باغ موزه این شهر، اظهار کرد: در این مجموعه که نخستین موزه شهر احداث خواهد شد سردیسهایی از حکما، علما و شهدای شهرضا به در کنار بخشهایی همانند موزه لباس سنتی و سوایل قدیمی ایجاد خواهد شد.
بافت سنتی، متناسب با نیاز روحی و عاطفی امروز بشر است
جافری در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: شهرضا یکی از 20 شهر نخست کشور است که قبل از دوران پهلوی اول دارای شهرداری شده است اما رشد و توسعه همه جانبه در شهری که در آستانه صد سالگی است، نیازمند اجرای طرحهای گسترده‌ای است.
وی در ادامه افزود: آداب و روسم، سبک معماری و شیوه تعاملات مردم شهرضا در طول تاریخ مجموعه‌ای منحصر به فرد را ایجاد کرده که باید حفظ و احیا شود و شهرداری نیز طرحهای زیادی را در این زمینه در حوزه معاومت فرهنگی اجتماعی در دستور کار دارد.
شهردار شهرضا ادامه داد: احساس تعلق مردم شهرضا به این شهر نشان دهنده وجود سابقه دیرینه و کهن تمدنی در آن است، مردمان با هوش و درایت این شهر به خوبی به مزایای تمدنی پیشینگان خود واقف هستند و به همین دلیل دوست دارند تا آن تمدن کهن همواره زنده بماند.
جافری گفت: از دیدگاه حضرت علی (ع) شهر اسلامی شهری است که افراد در آن احساس آرامش کنند و شهرضا یکی از بهترین شهرهای کشور است که با معماری اسلامی خود، حس آرامش را به انسان القا می‌کند.
وی اذعان کرد: بافت تاریخی و سنتی و معماری گذشته مردم این شهرستان نیازهای روحی و روانی انسانهای امروز را به خوبی رآورده می‌کند اما متأسفانه این مجموعه تاریخی در بین انبوهی از سازهای ناموزن امروزی پنهان شده است.
ابلاغ طرح جامع شهری شهرضا
شهردار شهرضا در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: در طول حدود 17 ماه گذشته باوجود بدهی 17 میلیاردی این شهرداری در هر ماه یک پروژه در شهر افتتاح شده است که تکمیل پروژه‌های نیمه تمام بخش مهمی از آن بوده است.
جافری اضافه کرد: احداث خیابانهای برج عسگر، حکیم قشقایی، آیت الله طالقانی و خرید تجهیزات کامل امداد و نجات چاه برای آتشنشانی این شهرداری از جمله اقداما تانجام شده در این مدت بود این در حالی است که در این زمان هیچ ملکی از املاک شهرداری نیز به فروش نرفته است.
وی از ابلاغ طرح جامع شهری شهر شهرضا خبر داد و افزود: بودجه شهرداری شهرضا، تنها بودجه‌ در بین شهرداری‌های استان است که 78 درصد آن عمرانی و 23 درصد آن جاری است که انجام اقداماتی در راستای خصوصی سازی و برون سپاری خدمات شهری و صرفه جویی در بخشهای مختلف علت آن بوده است.

به گزارش ایمنا، در پایان این مراسم، درختانی به یادبود برخی از سرداران شهید شهرستان شهرضا کاشته شد .

 

تصاویر مربوط به خبر