رحیم جافری در نشست خبری با خبرنگاران شهرستان با اشاره به فرارسیدن سالروز شهادت شهید باکری عنوان کرد:

شهرضا – شهردار شهرضا گفت: اجرای اصول اقتصاد مقاومتی تنها راهکار حل معضلات کشور است و شهرداری شهرضا با اعتقاد به این مسئله اقدامات خود را پیگیری و اجرا کرده است در پایان سال 95 نیز برای نخستین بار شناسنامه اقتصاد مقاومتی این شهرداری تدوین و ارائه خواهد شد.

:::آرشیو:::


کد : 1728

به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان شهرضا، رحیم جافری در نشست خبری با خبرنگاران شهرستان با اشاره به فرارسیدن سالروز شهادت شهید باکری و روز شهردار، عنوان کرد: شهرداران در مسئولیت خود، رسالت خطیری را بر عهده دارند که مستقیماً با زندگی و جان و مال مردم در ارتباط است.
وی در ادامه بیان کرد: روزهای پایانی سالی را سپری می‌کنیم که کمبودمنابع مالی و سایر مشکلات موجود موانعی را در کار شهرداریهای سراسر کشور ایجاد کرده بود اما با عنایات امام زمان(عج) و تدابیر هوشمندانه رهبر معظم انقلاب این مسکلات یکی پس از دیگری سپری شد.
شهردار شهرضا اضافه کرد: در سال 95 وقوع حوادثی نظیر آتشسوزی در ساختمان پلاسکو و کشته شدن جمعی از آتشنشانان و وقوع سیل در استانهای جنوبی، غربی و شرقی کشور خساراتی را ایجاد کرد و در مقابل انتشار اخباری مبنی بر پیروزی مردم سوریه در مقابل افراطی‌ها که بزرگترین افتخار جهان اسلام بود، مجموعاً حوادث تلخ و شیرینی را رقم زد.
جافری در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: شهرداری سازمانی عمومی و غیرانتفاعی است و در برابر عوارضی که از مردم اخذ می‌کند موظف به ارائه خدمات مختلف به آنها است، این در حالی است که این نهاد موظف است اطلاع رسانی مستمر به شهروندان در راستای تنویر افکار عمومی را نیز در دستور کار خود قرار دهد.
وی گفت: شهرضا مردمانی بسیار فرهیخته و با فرهنگ دارد که خدمت به آنها یک توفیق الهی محصوب می‌شود، یکی از ویژگیهای مردم این منطقه غنای فرهنگی آنها است، اینکه شهرضا در ردیف 20 شهر نخست کشور قرار دارد که قبل از دوران پهلوی اول صاحب شهرداری شده است نشان می‌دهد مردم متمدن این شهرستان از ابتدا به دنبال استقرار ادارات و نهادهای اجرایی در آن بوده‌اند.
شهردار شهرضا ادامه داد: باوجود اینکه سابقه تأسیس شهرداری در شهرضا از شهرهای بزرگی نظیر اصفهان نیز بیشتر است اما همواره جای این پرسش مطرح است که آیا این شهر به توسعه‌ای که در خور آن است دست یافته یا خبر؟
جافری در بخش دیگری اظ سخنان خود، بیان کرد: برای اجرای هر پروژه عمرانی باید اقدامات اجرایی بر اساس یک سلسله اقدامات زیربنایی سازمان یافته و مبتنی بر برنامه ریزی جامع اجرا شود، هر پروژه باید آغاز و انجام مشخصی داشته باشد و به همین دلیل اگر پروژه‌ها بدون در نظر گرفتن برنامه ریزی اصولی آغاز شوند بعد از مدتی با مشکل طولانی شدن اجرای آنها مواجه خواهیمن بود.
وی گفت: کلنگ زنی همزمان چند پروژه بدون توجه به منابع مالی و توان شهرداری باعث اتلاف وقت و سرمایه شهروندان و همچنین عدم تأمین خواسته مجریان پروژه می‌شود.
شهردار شهرضا گفت: در طول 17 ماه گذشته 17 پروژه در بخشهای مختلف اجرایی، خدماتی و عمرانی افتتاح شده، این در حالی است که در ابتدای این مدت شهرداری 17 میلیارد تومان یعنی رقمی معادل 70 درصد بودجه عمرانی یکسال را  بدهی معوقه به افراد حقیقی و حقوقی مختلف داشت.
جافری در ادامه این مطلب افزود: در شرایط فعلی 13 میلیارد از بدهی‌های شهرداری پرداخت شده و به موازیات آن اقدامات عمرانی شهرداری نیز ادامه یافته است.
وی همچنین با اشاره به اجرای پروژه خیابان شهیدای منا (برج عسگر) در بافت سنتی و مرکز شهر شهرضا، اظهار کرد: این پروژه به دلیل عدم مطالعه دقیق و زمانبدی درست در گذشته طولانی شده، این در حالی است که این پروژه یکی از مهمترین طرحهای شهرداری بوده که در طول سالیان گذشته اجرا شده است.
شهردار شهرضا در تشریح جزئیات اجرای این پروژه عنوان کرد: مسئله دفع آبهای سطحی در منطقه باغملی و محل اجرای پروژه خیابان شهدای منا از گذشته یکی از مهمترین چالشهای فراروی شهرداری بوده است که در زمان احداث این خیابان با حفر کانالی به طول 700 و عمق 2 تا 9 متر در این خیابان این مشکل برای همیشه برطرف شد.
جافری اذعان کرد: وجود تأسیسات مختلف خدمات عمومی در بستر اجرای این پروژه که شتابزدگی و عدم درنظر گرفتنتوصیه‌های کارشناسی در جابجایی آنها معضلات عدیده‌ای را فراروی مسئولان شهرداری و مردم منطقه قرار می‌داد نیز از جمله دیگر مسائلی بود که به طولانی شدن اجرای این پروژه منجر شد.
وی گفت: در شرایط فعلی با همکاری ادارات خدمات رسان این پروژه مراحل نهایی اجرای خود را سپری می‌کند و مراحل اسفالت آن نیز آغاز شده و در روزهای آینده به بهره برداری می‌رسد.
شهردار شهرضا تصریح کرد: نارضایتیهای مردمی از طولانی شدن مراحل اجرای این پروژه پذیرفته است اما باید توجه کنیم که این پروژه در سریعترین زمان ممکن به بهره برداری رسید.
جافری تأکید کرد: شهرداری موظف به ارائه خدمات به همه مناطق شهر است و ترجیحی بین مناطق گوناگون شهری وجود ندارد اما اجرای پروژه در دل بافت سنتی شهر و محلی که تأسیسات مختلف شهری وجود دارد بسیار سخت و زمانبر است.
وی با اشاره به اجرای پروژه بلوار حکیم قشقایی در ضلع جنوبی شهر شهرضا، عنوان کرد: احداث این بلوار به طول 2.5 کیلومتر و عرض 45 متر بسیار ضروری بود چون در حال حاضر در این محل ساخت و ساز شهری وجود ندارد و شهرداری راحت‌تر می‌توانست اقدامات عمرانی خود را اجرا کند.
شهردار شهرضا اظهار کرد: شهرداری باید در اجرای پروژه‌های شهری پیشگام باشد یعنی قبل از آنکه هرگونه اقدام عمرانی و یا ساخت و ساز در شهر انجام شود باید شهرداری طرحهای عمرانی خود را اجرا کند.
جافری در ادامه این مطلب افزود: در بلوار آیت الله طالقانی که به سبک خیابان چهارباغ اصفهان طراحی و ساخته شده است تغیر نما و منظر ورودی شهر مد نظر بوده است زیرا لازم است هماهنگونه که ورودی شهر از سمت اصفهان زیبا و چشم نواز است همه ورودیهای شهری نیز زیبا و جذاب باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به تعدیل 100 نفر از نیروهای شهرداری شهرضا، بیان کرد: این نیروها با روش بازنشستگی، قوانین ناظر به مشاغل سخت و زیان آور و برون سپاری خدمات تعدیل شده‌اند، بدون آنکه حقی از هیچ یک از آنها ضایع شده باشد.
شهردار شهرضا اضافه کرد: اصلاحات انجام شده در ساختار اداری شهرداری به سود کارکنان بوده است زیرا بعد از گذشت 24 سال از ابلاغ طرح طبقه بندی مشاغل کارگری، این طرح امسال در این شهرداری اجرا شد که ثمره آن افزایش امنیت شغلی کارکنان و ایجاد رضایتمندی در بین آنها بود.
جافری همچنین با اشاره به نامگذاری سال 95 تحت عنوان «اقتصادمقاومتی، اقدام و عمل» بیان کرد: اقتصاد مقاومتی تنها یک شعار نیست، همه مشکلات کشور در حوز هاقتصاد و مسائل زیربنایی با اجرای اصول اقتصاد مقاومتی قابل حل است.
وی ادامه داد: اگر رهبر معظم انقلاب یک مسئله را به عنوان شعار سال انتخاب می‌کنند، توجه به آن نباید تنها در حد شعار باقی بماند بلکه باید همه اقدامات و برنامه‌های مسئولان بر اساس آن طرح ریزی و اجرا شود.
شهردار شهرضا بیان کرد: در شرایط فعلی تحریمهای مختلف بر بدنه جامعه فشار وارد می‌کند اما با به کار بردن اصول اقتصاد مقاومتی می‌توان این مسئله را برطرف و زیرساختهای کلی کشور را تقویت کرد.
جافری، شهرداری شهرضا را یکی از شهرداری‌های پیشگام در عرصه اجرای اصول اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: شناسنامه اقتصاد مقاومتی شهرداری شهرضا برای نخستین بار نتظیم و در اختیار مردم و مسئولان قرار خواهد گرفت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: در سال گشذته 60 درصد بودجه شهرداری شهرضا محقق شد، این در حالی بود که رکود حاکم بر بازار ساخت و ساز و صنعت ساختمان درآمدهای شهرداریها را به شدت کاهش داده بود زیرا 60 درصد از 99 کد درآمدی شهرداریها از محل صنعت ساختمان تأمی‌شود.
شهردار شهرضا اذعان کرد: متأسفانه کاهش بنیه اقتصادی مردم که باید با پرداخت عوارض خود اعتبارات شهرداریها را تأمین کنند و همچنین کاهش اعتبارات تملک دارایی بر مجموعه معضلات مالی شهرداریها افزود.
جافری گفت: شهرداری شهرضا با اجرای اصل 44 قانون اساسی که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است، با برون سپاری خدمات در بخشهای کشتارگاه، اجرای پروژه‌های عمرانی و بخشی از رفت و روب معابر و سازمان اتوبوسرانی، باعث کاهش هزینه‌های شهرداری، افزایش توان نظارتی و ارتقاء سطح خدمات ارائه شده به شهروندان شد.
وی بیان کرد: یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در شهرداری در راستای اجرای اصول اقتصاد مقاومتی استفاده از تولیدات شهرداری در اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی و خدماتی بوده است، چنانچه همه تأسیسات موجود در بلوار حکیم قشقایی در کارگاه شهرداری ساخته شده است.
شهردار شهرضا با اشاره به ایجاد بازارچه مشاغل خانگی این شهرداری بیان کرد: باید زمینه لازم برای توقیت بنیه اقتصادی مردم را فراهم کنیم زیرا اگر مردم توان مالی خوبی داشته باشند هم خدشان از زندگی بهتری برخوردار خواهند بودو هم می‌توانند با پرداخت به موقع عوارض شهری، شهرداریها را در ارائه خدمات یاری کنند.
جافری گفت: بودجه شهرداری شهرضا به عنوان تنها بودجه در بین شهرداریهای استان است که 22 درصد آن جاری و 78 درصد آن عمرانی است، این در حالی است که در عموم شهرداریها، نسبت بودجه عمرانی به جاری 60 به 40 است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، در پاسخ به سؤالی درباره زمان افتتاح میدان دام شهرضا، اظهار کرد: اقدامات اجرایی برای تجهیز این محل مراحل پایانی خود را می‌گذراند و با صدور آخرین ضرب الأجل برای انتقال دامفروشان به محل جدید، در پایان فروردین ماه شاهد آغاز بهره برداری از این محل خواهیم بود.
شهردار شهرضا بیان کرد: بودجه شهرداری در سال گذشته بر اساس مبلغ 47 میلیارد تومان نتظیم شده بود که لایحه اصلاحیه آن این رقم را به 35 میلیارد تومان کاهش داد و تاکنون 29 میلیارد از این مبلغ محقق شده است، بودجه سال 96 هم بر اساس مبلغ 49 میلیارد تومان نتظیم شده است.
جافری در ادامه این مطلب افزود: در 17 ماه گذشته با ختصاص رقمی بالغ بر 78 درصد از بودجه کل شهرداری 17 پروژه عمرانی شامل باغ بانوان، خبایان شهدای منا (برج عسگر)، میهمان‌سرای شهرداری، بلوار آیت الله طالقانی، بلوار حکیم قشقایی، تأسیس ایستگاه آتشنشانی خیابان پاسداران، احداث باغ موزه، آسفالت بلوار گاز، نصب 5 المان در مناطق مختلف شهر و خرید ست امداد نجات حوادث چاه انجام شده است.
وی گفت: برای نخستین بار در شهرداری شهرضا هزینه حذف پارکینگ جدا شد و تا این لحظه هزینه ساخت یک پارکینگ در محدوده میدان تاسوعا تا چهارراه شهرداری تأمین شده است.
شهردار شهرضا در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به پروژه باغ موزه شهرضا، بیان کرد: احداث این پروژه برای معرفی فرهنگ و تمدن دیرینه شهرداری بسیار ضروری بود.
جافری ادامه داد: این موزه در محل ساختمان تاریخی منبع آب شهرضا و در 4 طبقه احداث می‌شود که طبقه فوقانی آن به رصدخانه و سایر طبقات به موزه بزرگان، موزه دفاع مقدس و موزه مردم شناسی شهرضا اختصاص می‌یابد 

 

تصاویر مربوط به خبر