شهردار شهرضا : باوجود اینکه اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا منتخبان مردم در همه سطوح هستند اما...

:::آرشیو:::


کد : 1755

شهردار شهرضا گفت: باوجود اینکه اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا منتخبان مردم در همه سطوح هستند اما باز هم بسیاری از مسئولان اجرایی آنها را در جمع خود، نامحرم می‌دانند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری شهرضا ، رحیم جافری در «هفتمین نشست تخصصی بررسی راهکارهای افزایش مشارکت زنان در توسعه پایدار با رویکرد فرهنگی اجتماعی»، که در سالن اجتماعات شهرداری شهرضا برگزار شد، عنوان کرد: شهرضا در همه زمینه های فرهنگی و هنری و علمی از سایر شهرها برتر است و این مسئله را تاریخ پرافتخار آن ثابت می کند.

وی اظهار کرد: شهرداری شهرضا ۷ سال قبل از شهرداری اصفهان تأسیس شده و این مسئله نشان دهنده دید باز و آینده نگر مردم این شهر برای ایجاد نهادهای مدنی و اداری در آن دارد.

شهردار شهرضا در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: شوراهای اسلامی از جمله دستاوردهای فکری امام راحل(ره) بود که بعد از گذشتن از مرحله تقنین و اجرا، به عنوان یکی از مهمترین بازوان اجرایی دولتها، کارایی خود را نشان داد.

جافری ادامه داد: متأسفانه ناآگاهی برخی از اعضای شوراهای اسلامی شهرها به قوانین و مقررات و حوزه اختیارات خود و نیز ناآگاهی برخی از نمایندگان مجلس به امور اجرایی حوزه مدیریت شهری باعث شده تا نواقص زیادی در قوانین راجع به فعالیت شوراهای اسلامی و نیز عملکرد این نهاد مشاهده شود.

وی تصریح کرد: شوراها در طول چهار دوره گذشته عملکرد خود را نشان داده اند و اکنون زمان عمل بر اساس فرایند آزمون و خطا در عملکرد این نهاد گذشته است، پس باید با دیدگاهی منطقی و بمتنی بر واقعیت به فعالیتهای این نهاد پرداخته شود.

شهردار شهرضا، ناپایداری عمر شهرداران را از جمله معضلات موجود در فرایند عملکرد شهرداریها برشمرد و افزود: انتخاب شهرداران از سوی اعضای شورای شهر اقدامی بسیار به جا و مناسب بود که در قانون ابلاغ شد اما باید بدانیم هرکسی توان تصدی مسئولیت شهرداری و اداره یک شهر را ندارد.

جافری گفت: بودجه شهرداریها معادل بودجه کل کشور است که توسط اعضای شورای شهر وصول می شود، پس از این نظر خدمت بزرگی به جامعه شده است اما باید فردی را به عنوان شهردار در سمت اجرایی قرار دهند که دارای سابقه اجرایی کافی و رزومه کاری قابل توجه باشد چون هر فردی، هرقدر هم توانمند باشد، الزاماً یک شهردار خوب نیست.

وی با انتقاد از انتزاع سازمان آب از نهاد شهرداریها، اظهار کرد: سالها است گفته می شود سازمان آب زیانده است در حالی که خدمات رفاهی ارائه شده با کارکنان آن با خدمات رفاهی ارائه شده به کارکنان شهرداریها قابل مقایسه نیست این در حالی است که ۴۹ درصد سهام این شهرکت مربوط به شهرداریها است.

شهردار شهرضا تأکید کرد: نه تنها سازمان آب بلکه سایر ادارات خدمات رسان نیز باید تحت نظر شهرداریها فعالیت کنند، لایحه جامع برنامه مدیریت واحد شهری در برنامه سوم توسعه به تصویب رسیده اما هنوز ابلاغ نشده است، باید بدانیم که امروزه نمی توان شهرها را با دیدگاه های سنتی و همچون گذشته اداره کرد، پس باید حوزه خدمات شهری تحت نظر یک مدیریت واحد عمل کنند.

جافری با تأکید بر ضرورت به روز رسانی قانون شهرداریها، اظهار کرد: اینکه قانون شهرداریها در سال ۱۲۸۹ تصویب شده باعث افتخار است اما این قانون و لوایح مدیریتی ضمیمه آن سالهاست کارایی خود را از دست داده و باید به روز رسانی شوند چون نیازهای مردم و شهرها فرق کرده است.

وی با ابراز تأسف از دخالت برخی از نهادهای سیاسی در حوزه اختیارات شهرداریها اذعان کرد: باوجود اینکه اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا منتخبان مردم در همه سطوح هستند اما باز هم بسیاری از مسئولان اجرایی آنها را در جمع خود، نامحرم می‌دانند.