مدیرعامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهرضا گفت: یکی از مشکلات این سازمان .......

:::آرشیو:::


کد : 1796

در کارگاه آموزشی آتش نشانان جنوب اصفهان عنوان شد؛

تجهیزات سازمان آتشنشانی شهرضا فرسوده است/ مجلس به موضوع سختی کار آتش نشان ها ورود کند

مدیرعامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهرضا گفت: یکی از مشکلات این سازمان ماشین آلات ضعیفی است که در اختیار دارد و به همین دلیل لازم است اعتباری برای خرید خودرو جدید و به روز رسانی تجهیزات آتش نشانی به این سازمان اختصاص یابد.

به گزارش صاحب نیوز؛ مجتبی فخاری، پیش از ظهر امروز در کارگاه آموزشی اعلام و اطفاء حریق سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداریهای جنوب اصفهان، که در شهرداری شهرضا برگزار شد، عنوان کرد: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرضا از سال 89 به طور رسمی کار خود را آغاز کرده است.

وی ادامه داد: این سازمان تاکنون با همکاری سازمان نظام مهندسی و ادارات آب، برق، گاز، سازمان هلال احمر و سازمان شهرسازی توانسته خدمات قابل توجهی را به شهروندان ارائه دهد.

مدیرعامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهرضا، تصریح کرد: بافت فرسوده شهری بازار قدیم از مسائل مهم سازمان آتشنشانی شهرضا  است که به خاطر قدمت شهرضا با آن مواجه هستیم.

فخاری اضافه کرد:ماشین آلات ضعیف از دیگر مشکلات این سازمان است که در اختیار دارد و به همین دلیل لازم است اعتباراتی برای خرید خودرو جدید و به روز رسانی تجهیزات آتش نشانی به این سازمان اختصاص یابد.

آتشنشانان در صف مقدم تأمین ایمنی شهروندان هستند

شهردار شهرضا نیز در این جلسه اظهار کرد: آتش در زندگی امروز بشر از کار آمدترین عناصر طبیعی است.

رحیم جافری عنوان کرد: فواید آتش در صنعت و خدمات و در زندگی روزمره بسیار روشن و غیرقابل انکار است تا جایی که زندگی انسان از پخت غذا گرفته تا گرم کردن خانه و صنعت و تکنولوژی محتاج اتش است.

وی تصریح کرد: باوجود اهمیت آتش در زندگی بشر، وقتی این عنصر طبیعی از کنترل خارج شود به یک تهدید حیاتی برای انسانها تبدیل می شود.

شهردار شهرضا بیان کرد: خداوند در قرآن نیز در جایی که قصد بیم دادن بندگان خود را دارد از آتش نام می برد پس آتش نماد خطر و ترس است.

جافری در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: بنیان گذار آتش نشانی در ایران میرزا تقی خان معروف به امیرکبیر است که به دنبال توسعه و پیشرفت خدمات ایمنی شهر این اقدام را انجام داد.

وی اضافه کرد: آتشنشانی برای نخستین بار برای تأمین ایمنی قهوه خانه ها تاسیس شد و دلیل آن نگهداری مقدار زیادی از سوخت در این مکانها بود اما در همان زمان امیرکبیر دستور العمل هایی را برای مواجه با خطر احتمالی صادر کرد.

شهردار شهرضا گفت: اولین ایستگاه آتش نشانی در تبریز ساخته شده که مجهز به خاک و آب پاش بود و بعدها برجی نگهبانی برای اطلاع دادن آتش سوزی ساخته شد و بعد از آن انگلیسی ها در مسجد سلیمان و آبادان به خاطر وجود پالایشگاه نفت ایستگاه آتش نشانی ایجاد کردند.

جافری بیان کرد: هرکجا مردم آتش سوزی را ببینند تلاش می کنند تا خود را از آتش دور می کنند اما آتشنشان در همان شرایط خود را به آتش نزدیک می کند و برایش مهم نیست که آنچه نجات می دهد به چه کسی تعلق دارد.

شهردار شهرضا اذعان کرد: متاسفانه آتش نشانی به عنوان شغلی پر خطر تعریف نشده است در حالی که استرس همراه همیشگی یک آتش نشان است.

جافری اضافه کرد: از زمانی که یکی از شهروندان با شماره 125 تماس می‌گیرد تا وقتی مأموران آتشنشانی به محل حادثه برسند و آتش را خاموش کنند هر لحظه احتمال است که انفجاری رخ دهد یا حادثه ای در کمین باشد بنابراین آتشنشان و خانواده های آنان همیشه در معرض استرس قرار دارند.

وی، تصریح کرد: یک آتشنشان باید بداند کجا و چقدر و چگونه آتش گرفته و امکانات در دسترس برای رفع حادثه چیست، حتی دانستن همه اینها فشارهای روانی این حرفه را افزایش می دهد.

شهردار شهرضا، تأکید کرد: لازم است مسئولان تسهیلات و درجه ای را برای آتش نشانان، در نظر بگیرند هرچند هیچ تشکری پاسخگوی فشار روحی وارد شده بر یک آتشنشان نیست.

جافری، در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: جالب آنجاست که بعضی سازمانهای آتش نشانی در کشور هنوز با گذشت دو دهه هنوز چارت سازمانی خاصی ندارند و در برخی موارد دیده می شود که افرادی مسن را که توانایی کار در سازمان دیگر ندارند، در این سازمان به کار می گیرند در حالی که این سازمان نیاز به جوانانی توانا و امکانات و ابزار مناسب دارد.

وی، اظهار کرد: اداره آتش نشانی شهرضا بخش مهمی از مسیر شاهراه شمال به جنوب کشور پوشش داده ولی ما به حداقل ها راضی نیستیم و نیازمند امکانات و تجهیزات بیشتر هستیم.

شهردار شهرضا، ادامه داد: یکی از مواردی که اختصاص امکانات بهتر و بیشتر به سازمان آتشنشانی شهرضا را دوچندان می کند ساختمانهای بلند مرتبه ای است که در بخشهای مختلف شهر همچون خانه های سازمانی یا مسکن مهر ساخته شده است زیرا برای امداد رسانی و اطفاء حریق در آن پیش بینی های لازم نشده است.

جافری، تأکید کرد: لازم است سازمان مدیریت بحران استان و استانداری اصفهان تجهیز آتش نشانی های استان را در دستور کار خود قرار دهند زیرا این سازمان به اندازه کافی آزمون و خطا و تجربه داشته است که یکی از مهمترین موارد آن که در رسانه‌ها نیز مطرح شد حادثه پلاسکو بود.

مخالفت سازمان تأمین اجتماعی با بازنشستگی پیش از موعد آتشنشانان

نماینده ستاد بحران استانداری اصفهان و استاد دانشگاه علمی – کاربردی شهرداری های استان نیز در این جلسه بیان کرد: مردم و مسئولان گمان می کنند تنها وظیفه آتش نشانی اطفاء حریق است در حالی که اینگونه نیست و تمام حوادثی که تهدید کننده ایمنی در شهر هستند نیاز به اقدام این سازمان دارد.

جعفری ادامه داد: این منصفانه نیست که کسانی که جان خود را در معرض خطر قرار می‌دهند مورد ستم قرار بگیرند زیرا یک آتش نشان مخلصانه به نجات مردم می پردازد.

نماینده ستاد بحران استانداری اصفهان تأکید کرد: ایمنی شهر دست آتشنشانان است بنابراین لازم است که تمام ارگانها همچون سازمان نظام مهندسی و اداره های آب، گاز، برق و مخابرات با این اداره همکاری کنند زیرا رعایت موازین ایمنی در ساخت و سازها یک اصل مهم و قانونی است.

جعفری اضافه کرد: آتشنشانی باید در همه مراحل ساخت و ساز انواع بناها از عمومی و خصوصی نظارت مستمر و دقیق داشته باشد تا رعایت نکات ایمنی را تأیید کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: مسئله تعلق گرفتن سختی کار به آتشنشانان در چند سال پیش در مجلس مطرح شد اما متاسفانه با آن موافقت نشد البته از جمله سازمانهایی که مانع تصویب این طرح شده اند سازمان تأمین اجتماعی است.

نماینده ستاد بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: شهرستان تهران توانست امتیاز بازنشستگی 25 سال را برای سازمان آتشنشانی شهرداری پایتخت اخذ کند و ما به دنبال این هستیم که استان اصفهان نیز از این امتیاز استفاده کند.