یادمان شهدای گمنام شهرضا بهره برداری رسید

:::آرشیو:::


کد : 1798

با حضور شهردار و اعضای شورای شهر شهرضا، یادمان شهدای گمنام این شهر، به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان شهرضا، رحیم جافری - شهردار شهرضا، در حاشیه بازدید از عملیات بازسازی مزار شهدای گمنام شهرضا اظهار کرد: شهدا با ارزش‌ترین ذخیره انقلاب اسلامی هستند که یاد و نام آنها همواره برای همه ما یادآور دوران رشادت و جانبازی برای حفظ ارزشهای دینی و انقلابی و دفاع از خاک کشور در برابر تجاوز بیگانگان است.

وی ادامه داد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند شهدا چشم و چراغ ملت هستند به همین دلیل همه نهادهای اجرایی باید با استفاده از همه توان خود در راستای حفظ میراث شهدا و زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنان تلاش کنند.

شهردار شهرضا در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: زیارتگاه شهدای گمنام شهرضا که محل خاکسپاری ۵ تن از شهدای والامقام دوران دفاع مقدس بوده است در محلی قرار دارد که متأسفانه جانمایی خوبی ندارد زیرا چنین محلی باید به سهولت قابل دسترسی بوده و در معرض دید همه افراد باشد.

جافری ادامه داد: ساختمان و وضعیت معماری مزار این شهدا نیز اصلا با اصول معماری ایرانی اسلامی سازگار نیست زیرا چنین مکانی باید از یک سو حس آرامش را به افراد القا کند و از سوی دیگر یادآور دوران دفاع مقدس باشد اما اینگونه اصول در معماری این بنا رعایت نشده است.

وی تصریح کرد: شهدای گمنام شهرضا در سال ۸۱ در محل فعلی خاکسپاری شده بودند و به مدت ۱۴ سال در مظلومیت بودند و مزار آنها شناخته شده نبود تااینکه در سال ۹۵ جلسه‌ای در این محل برگزار و شهرداری برای بازسازی بنا داوطلب شد.

شهردار شهرضا گفت: برای بازسازی مزار این شهدا اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیون ریال از محل منابع مالی شهرداری اختصاص داده شده است، سنگ مزار این شهدا، سنگ «هرات» است که مستقیما از کشور افغانستان سفارش داده شده و قابلیت عبور نور از خود را دارد به همین دلیل نورپردازی این مزارها ممکن شده است.

جافری اضافه کرد: المانی که بر فراز مزار شهدای گمنام شهرضا ایجاد شده نیز سازگاری مناسب با معماری اسلامی را ندارد اما از آنجا که تخریب آن باعث ایجاد مزاحمت برای ساکنان محل می‌شود طرح بازسازی آن منطبق با اصول معماری اسلامی از طرف شهرداری اجرا خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: شهرداری شهرضا در طول سال اقداماتی را در راستای تکرمی مقام شهدا انجام می‌دهد که از جمله آنها می‌توان به سرکشی به خانواده شهدا و ایثارگران، اختصاص ۳۰ میلیون ریال جهت تهیه گل برای گلباران مزار شهدا در ۸ ماه اخیر و تهیه یادمان و بیوگرافی سرداران شهید شهرضا جهت عرضه در باغ موزه شهروند با اختصاص اعتباری بالغ بر ۲۱۰ میلیون ریال اشاره کرد.

سید مهدی فاطمی – عضو شورای اسلامی شهر شهرضا نیز در این بازدید عنوان کرد: یکی از مهمترین اهداف شورای دور پنجم ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و معرفی شهدای شهرضا است.

وی تأکید کرد: لازم است پیش از انجام هر پروژه با کارشناسان مشاوره و از اجرای طرحهای شتابزده خودداری شود تا وقت،هزینه و نیروی انسانی تلف نشود.

عضو شورای اسلامی شهر شهرضا گفت: شهرداری شهرضا همانگونه که تاکنون تلاش کرده طرحهای مرمتی خود را تا ایجاد بهترین یادمان برای شهدای گمنام ادامه می‌دهد.

به گزارش ایمنا، زیارتگاه شهدای گمنام شهرضا در خیابان ابوذر شهر شهرضا واقع است.