توفق عملیات ساختمان سازی ساختمان‌های فاقد مجوز و سازه‌های خلاف اصول قانونی در حال ساخت توسط شهرداری

کد : 1860

تخلفات زیر ذره‌بین شهرداری

به تازگی شهرداری شهرضا با صدور فرمانی، عملیات ساختمان‌سازی ساختمان‌های فاقد مجوز و سازه‌هایی که برخلاف اصول قانونی در حال ساخت بودند را متوقف کرده است.

حبیب قاسمی، شهردار شهرضا در این باره به ایمنا می‌گوید: بر اساس قانون هر ساخت و سازی در محدوده و حریم شهر باید با مجوز شهرداری انجام شود و مأموران شهرداری موظف هستند، عملیات ساختمانی سازه‌های فاقد مجوز را متوقف کنند.

وی اضافه می‌کند: در شهرضا سازه‌های دارای مجوزی وجود دارد که برخلاف پروانه ساخته شده یا در حال ساخت هستند که فعلا به تخلف آن‌ها ورود پیدا نکرده‌ایم، اما طبق ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها، سازه‌های فاقد مجوز را متوقف کرده‌ایم.

شهردار شهرضا با بیان اینکه متأسفانه تخلفاتی از سوی دستگاه‌های نظارتی نیز مشاهده شده است، تصریح می‌کند: به عنوان نمونه در خیابان "پاسداران"، زمینی با کاربری آموزشی به مسکونی تبدیل شده است که در اینگونه موارد از سوی شهرداری به این افراد راهنمایی‌هایی هم می‌شده است.

تأخیر در ابلاغ طرح جامع به تخلفات دامن زده است

قاسمی تأکید می‌کند: متأسفانه تأخیر هفت ساله در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۷ در تصویب و ابلاغ طرح جامع شهری شهرضا باعث شده تا در جریان توسعه شهر، با وجود خلأ قانونی در این زمینه، تخلفاتی رخ دهد و مردم به سوی خلاف‌سازی سوق داده شوند.

وی خاطرنشان می‌کند: بیشترین موارد تخلف در ساختمان‌هایی مشاهده شده که به وسیله بساز و بفروش‌ها ایجاد شده بود، البته در این صنف افراد باوجدان و مؤمن هم هستند، اما کسانی که تنها با دید انتفاعی و بی‌توجه به حقوق مردم ساختمان‌سازی می‌کردند، تخلفات زیادی را باعث شده‌اند.

شهردار شهرضا می‌گوید: در جریان یکی از بازدیدها از یکی از ساختمان‌های در حال ساخت در خیابان پاسداران، مشاهده شد که جوش‌کاری غیر قانونی و تیرآهن فرسوده بکار برده بودند؛ وظیفه دستگاه نظارتی حمایت از حقوق کسانی است که در آینده قصد دارند در اینگونه سازه‌ها زندگی کنند و از وضعیت ساخت و ساز آن‌ها آگاهی ندارند.

قاسمی اظهار می‌کند: با هماهنگی دادستان و فرماندار شهرستان و رییس دادگستری تصمیم گرفته شد تا قاطعانه در برابر تخلفات ساختمانی ایستادگی کنیم، زیرا وظیفه شرعی و قانونی ما ایجاب می‌کند از حقوق مردم دفاع و قانون را اجرا کنیم.

وی تأکید می‌کند: بر اساس قانون پروانه ساختمانی باید در مدت ۱۵ روز صادر شود، اما حاضریم پروانه ساختمانی سازه‌هایی که همه مراحل قانونی و اداری را طی کرده‌اند را در مدت سه روز صادر کنیم.

دفاع از حقوق مردم وظیفه شهرداری است

شهردار شهرضا تصریح می‌کند: ضابطه صدور پروانه در شهرضا، رعایت حدنصاب ۲۰۰ تا ۲۵۰ متر بوده است، اما در طرح جامع این حدنصاب برای بعضی مناطق تا ۳۲۰ متر هم افزایش یافته است در حالی که رعایت این حدنصاب برای مردم مشکل است، به همین دلیل برای طرح این موضوع و اصلاح طرح باهدف حمایت از مردم به همراه اعضای شورای شهر، مسئله را با معاون عمرانی استاندار مطرح می‌کنیم، اما رعایت اصول فنی و مهندسی استحکام بنا، ضروری است.

قاسمی از برگزاری جلسه توجیهی با رییس اتاق اصناف و اعضای صنف بنا و معمار خبر می‌دهد و می‌گوید: پس از تشریح جزییات و مبانی تصمیم شهرداری، این افراد هم از این تصمیم حمایت کردند.

از تصمیم خود عقب‌نشینی نمی‌کنیم

وی ادامه می‌دهد: گروهی از افراد در شورای شهر تجمع کردند و خواستار بازگشت اوضاع به روال سابق بودند که با حضور در این جمع مسئله را توضیح دادیم همچنین در فضای مجازی گفته شده بود که این افراد بنا و کارگر ساختمانی هستند، در حالی که بساز و بفروش‌ها بودند.

شهردار شهرضا با بیان اینکه هرگز از تصمیم خود در این زمینه عقب‌نشینی نمی‌کنیم، یادآور شد: مردم حق دارند در ساختمان‌هایی ایمن که با رعایت اصول فنی و قانونی ساخته شده زندگی کنند.

قاسمی خاطرنشان کرد: پیش از این ساختمانی در کمیسیون ماده ۱۰۰ تأیید شده بود و حالا در مدت حدود یکسال از ساخت، یک متر نشست کرده است؛ از این پس اجازه اینگونه تخلفات را نمی‌دهیم.