شهردارشهرضا درجلسه بررسی مشکلات طرح جامع شهری شهرضا با اشاره به عملکرد شهرداری در بارندگی‌ اخیر گفت:

کد : 1861

به گزارش خبرنگار ایمنا در شهرستان شهرضا، با حضور دکتر حبیب قاسمی در دفتر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان در جلسه بررسی مشکلات طرح جامع شهری شهرضا با اشاره به عملکرد شهرداری در بارندگی‌های اخیر، اظهار کرد: بافت فرسوده شهر شهرضا به دلیل قرار گرفتن در خط قعر، دچار مشکلات آبگرفتگی می‌شود و طی یک شبانه روز ، 145 فقره تماس با ستاد بحران مبنی بر آبگرفتکی ذاشتیم که با تلاش همکاران خدمات شهری و مساعدت تیم های هلال احمر و بسیج کاملا مرتفع شد .
وی ادامه داد: در بارندگی‌های اخیر علاوه بر مدیریت روان آب‌ها و آب‌های سطحی، نیروهای خدمات شهری با استفاده از هفت دستگاه تانکر آبکش و چهار دستگاه پمپ و دستگاه‌های واحد آتش‌نشانی، همه پل‌ها و زیرگذرهای پیرامون شهر که خارج از محدوده و حریم شهر واقع و باعث مسدود شدن جاده‌ها شده بود را تخلیه کردند.
وی با اشاره به طرح جامع شهری شهرضا، اظهار کرد: در گذشته حدنصاب صدور پروانه ساختمانی در شهرضا بعضا 160 مترمربع بوده است، اما در طرح جامعی که در 15 دی‌ماه 97 ابلاغ شد، این مقدار به 200 تا 320 متر افزایش یافته است که این افزایش باعث ناراحتی و نگرانی مردم و بروز مشکلاتی در فرایند صدور پروانه ساختمانی شده است.
شهردار شهرضا ادامه داد: لازم است در کمیسیون ماده (5) برای اصلاح این وضعیت حمایت و همکاری لازم انجام شود.
قاسمی با اشاره به پیشینه و موقعیت تجاری شهرضا، تصریح کرد: خط بدنه معابر اصلی شهرضا که در گذشته دارای کاربری تجاری بوده است، اما در طرح جدید تبدیل به کاربری مسکونی شده است که این مسئله نیز باعث بروز مشکلاتی برای شهروندان و شهرداری شده است.
وی اضافه کرد: 51 هکتار بافت شکل گرفته شهری که غالبا دارای ساخت و ساز و ابنیه بوده است از محدوده حذف شده است که نیازمند اصلاح است، و با توجه به مجوز قانونی مبنی بر الحاق و یا اصلاح تا پنج درصد از این طرح لازم است، مساعدت لازم برای الحاق به محدوده انجام شود.
شهردار شهرضا با بیان اینکه در نوروز امسال بیش از 88 هزار مسافر در شهرضا اسکان داده شده‌اند، یادآور شد: ستاد مرکزی سفر نوروزی شهرستان با 9 کمیته در محل کارخانه تاریخی نوین تشکیل و در این مکان 20 غرفه برای معرفی صنایع دستی و سایر ظرفیت‌های شهرستان دایر شد.
قاسمی با بیان اینکه بودجه شهرداری شهرداری در سال گذشته 33 میلیارد تومان بوده است، اظهار کرد: این مقدار در لایحه بودجه امسال، معادل 46 میلیارد تومان پیش‌‍بینی شده است که امیدواریم با حمایت معاونت امور عمرانی استانداری و تلاش همکاران محقق شود.
به گزارش خبرنگار خبرنگار ایمنا : مهندس غلامی معاون هماهنگی امور عمرانی در این جلسه ، اظهار کرد: شهرضا تغییرات محسوسی نداشته است ضروری است بصورت وِزه کار شود ، به ویژه در معقوله رقابت پذیری و ارتقاء کیفی زندگی شهروندان ، لذا برای برندسازی محصولات خود بایستی تلاش کرد و لازم است شهرهای استان نیز در این زمینه فعالیت کنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان با اشاره به وجود 107 شهر در استان اصفهان، تأکید کرد: باید برای ارتقاء کیفیت زندگی در همه شهرها، بویژه شهرضا که دارای سابقه دیرینه تمدنی و مردمانی فرهیخته است، تلاش بیشتری انجام شود.
رییسی اضافه کرد: مهلت قانونی برای اصلاح طرح جامع شهری شهرضا سپری نشده است و در حدود قوانین از تغییراتی که باعث مغایرت اساسی نشود، حمایت لازم انجام می‌شود و اظهارنظر در زمینه مغایرت اساسی در حدود صلاحیت شورای عالی شهرسازی است.
وی یادآور شد: کارخانه تاریخی "نوین" شهرضا، مجموعه تاریخی کم‌نظیری است که باید حفظ و احیا شود، این مجموعه قابلیت تبدیل به یکی از مهمترین مراکز توریستی، تفریحی و تاریخی شهرستان را دارد.
شایان ذکر است پس از این جلسه دیداری با مدیر کل دفتر فنی و امور شهری و شوراهای استانداری اصفهان برگزار و پیرامون مسائل و مشکلات شهر مباحثی مطرح و تبادل نظر شد